Vize, mise a cíle ČTP Plasty
05 září, 2023
Vize plasty ČR
Návrh vize českéHO PLASTKÁŘSKÉHO PRŮMYSLU
- Vize odráží předpokládaný vývoj národního hospodářství v horizontu 10 – 15ti let.
- Zachování konkurenceschopnosti plastikářského průmyslu, založené na moderních technologiích a inovacích.
- Ve vybraných oborech se český plastikářský průmysl zařadí mezi evropské leadery. Aktivně bude sledovat světové trendy.
- Lepší využívání plastů na konci jejich životnosti umožní zvýšit ekologickou efektivnost průmyslu.
- Plastikářský průmysl získá reputaci schopného, bezpečného a odpovědného partnera ve společnosti.
- Trvalé úsilí o to, aby Česká republika poskytovala podporu pro inovace a aby posilovala svoji znalostní základnu již od raných fází vzdělávání. Podpora možnosti studií technických a přírodovědeckých disciplín, podpora možnosti pokračovacích (postgraduálních) studií pro talenty v ČR i v zahraničí.
- Podpora vzniku ekonomicky silných firem a / nebo seskupení.
- Zapojení špičkových českých výzkumných pracovišť do řešení problémů českého průmyslu. Usilovat o takový poměr financování projektů, který bude atraktivní pro relevantní účastníky.
- Zapojení České technologické platformy PLASTY do činnosti PlasticsEurope a dalších evropských organizací a do výzkumných a vývojových projektů v rámci Evropského společenství.
- Podpora rozvoje aplikovaných výzkumných pracovišť jako významného mezičlánku mezi základním výzkumem a realizací, jako zdroje inovačních podnětů a významné mezioborové styčné plochy.
- Zvyšování konkurenceschopnosti na základě důsledného využití surovin, minimalizace energetické náročnosti a rozvoje bezodpadových technologií s minimálním dopadem na životní prostředí.
- Prohloubení využití primárních vstupů z oblasti petrochemie s cílem získávat látky s vyšší přidanou hodnotou a vytváření prostor pro jejich další využití především pro malé podniky. Důsledné snižování vlivu jednotlivých výrob na životní prostředí.
- Zvládnutí molekulárních měřítek (např. nanotechnologií) povede ke zlepšení vlastností nových generací produktů a k inovacím aplikací v řadě průmyslových odvětví.
- V horizontu 10 - 15 let zůstane plastikářský průmysl významnou složkou chemického průmyslu. Jako další významný obor se bude rozvíjet nepotravinářské využití zemědělské produkce a biotechnologie. Důležité místo budou mít high-tech výrobky, jako nanomateriály, nanokompozity, pigmenty, suroviny pro elektroniku a podobně.
Návrh vize v oblasti materiálů
- Intenzivní podpora výzkumu a inovací v oblasti nanotechnologií, nanokompozitů a dalších materiálů s vysokou přidanou hodnotou.
- Použití nanomateriálů umožní dosáhnout lepších či nových vlastností nových produktů.
- Vývoj nových plastických hmot na bázi kopolymerů a kompozitů povede k materiálům s novými, zlepšenými vlastnostmi.
- Moderní technologie umožní výrazné zlepšení výrobních procesů, snížení spotřeby energií a odpadů.
- Širší využívání obnovitelných zdrojů surovin přispěje k omezení spotřeby tradičních surovin a jejich negativních vlivů.
Návrh vize chemického inženýrství
- Projekcí bezpečnějších zařízení a aplikací nejmodernějších informačních technologií a nástrojů zpracování dat důsledně monitorovat stávající provozy a předem indikovat možná rizika a nebezpečí.
- Zvládnutí mezifázových procesů přispěje k excelenci v oblasti nanotechnologií a vícefázových a kompozitních materiálech.
- Flexibilní výrobní závody a nové, efektivních postupy přinesou výrazné snížení energetické a materiálové náročnosti, přispějí k minimalizaci tvorby odpadů, budou umožňovat maximální recyklaci a umožní výrobu tradičních výrobků z obnovitelných zdrojů surovin.
- Intenzivní podpora chemicko-inženýrských oborů zaměřených především na ekonomickou optimalizaci průmyslových procesů, zvýšení bezpečnosti průmyslových procesů a zkrácení inovačních cyklů.
- Důsledné rozvíjení oborů druhotného využití odpadů, především recyklaci plastů a jejich neenergetické využití.
Návrh vize v oblasti průmyslové biotechnologie
- Podpora a rozvíjení nových oborů zaměřených na průmyslové využití zemědělské produkce včetně dřevní hmoty, podpora a rozvíjení výzkumu a inovací v oblasti výživy a ochrany rostlin.
- Podpora využívání alternativních surovin.
- Využití biotechnologií pro likvidaci odpadů a starých ekologických zátěží.
Mise PLASTY ČR
Aktivně podporovat vědu, výzkum, vývoj a inovace a dbát na jejich koordinaci a zaměření v evropském kontextu.
Ustavení, cíle a činnosti Platformy jsou v souladu s iniciativou Evropské komise ze dne 16. června 2004 týkající se vytvoření „technologických platforem“, publikované v COM (2004) 353 final a v souladu s iniciativou Unie inovací v rámci strategie Evropa 2020.
Základními cíli ČTP plasty jsou:
- Podpora a rozvoj mezinárodní spolupráce včetně zapojení do realizace hlavních činností spolupracujících evropských struktur, zejména PlasticsEurope a Evropské technologické platformy pro udržitelnou chemii.
- Vypracování a aktualizace dokumentů Strategické výzkumné agendy, Implementačního akčního plánu a Technologického foresightu v sektoru výroby, zpracování, využití a recyklace plastů.
- Zpracování vize rozvoje sektoru výroby, zpracování, využití a recyklace plastů.
- Podpora výzkumu, vývoje, inovací a vědecko-technického rozvoje včetně veřejného šíření výsledků VaVaI formou školení, publikací nebo transferu znalostí.
- Vytváření mostu mezi vědou, výzkumem a průmyslem v oblasti výroby, zpracování, využití a recyklace plastů prostřednictvím iniciace a provádění vědecko-technických výzkumů a komerčního využití vědeckých řešení.
- Propagace inovačních aktivit a vědecko-technického rozvoje v sektoru výroby, zpracování, využití a recyklace plastů.
- Iniciování a podpora projektů z oblasti udržitelného rozvoje plastikářského průmyslu a žádostí o jejich financování vč. poradenského servisu pro jejich realizátory.
- Podpora a rozvoj mezinárodní spolupráce v sektoru plastů.